poradnik

Nielegalny wywóz gruzu - czym grozi

 

Po zakończeniu rozbiórki obiektu czy jego remontu zostajemy zwykle z bardzo kłopotliwym rodzajem śmieci – gruzem. Według polskiego prawa, nie zalicza się on do odpadów komunalnych. Co to oznacza i jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego sposobu pozbycia się zużytych materiałów budowlanych?

Ochrona środowiska i kary za wywóz gruzu

Dziś powszechnie już wiadomo, że żadnego rodzaju śmieci nie wolno wyrzucać do lasów, nad rzeki i na żadne inne tak zwane dzikie wysypisko. Najważniejszy powód to oczywiście pragnienie dbania o przyrodę, ale do wielu osób przemawia także kwestia odpowiedzialności materialnej. Za wywóz odpadów budowlanych do niedozwolonego miejsca grozi kara grzywny od 20 złotych do aż 5 tysięcy złotych. I nie ma tu znaczenia, czy pozbywamy się paru potłuczonych cegieł, czy wielu kilogramów – każda ilość podlega karze.

Śmietnik to nie kontener na gruz!

Nie wolno także produktów takich jak tynk czy resztki zaprawy wyrzucać do przydomowego śmietnika. Po pierwsze, pojemnik ten jest przeznaczony na śmieci komunalne. Po drugie, w przypadku, w którym twarde materiały uszkodzą śmieciarkę, to właśnie ich właściciel zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Nie tylko zapłaci karę za wyrzucanie do pojemników zabronionych ustawą elementów, ale także będzie musiał pokryć koszty naprawy pojazdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lepiej kupić kontenery na odpady, niż trzymać je pod domem

Wydawać by się mogło, że składowanie gruzu na własnej posesji nie będzie wiązać się z żadnymi problemami. Myli się jednak ten, kto sądzi, że polskie prawo akceptuje hałdy odpadów na jakimkolwiek terenie, nawet prywatnym. W Kodeksie Wykroczeń znajduje się zapis o obowiązku utrzymania porządku w obrębie własnej nieruchomości, a utrzymywanie stosów cegieł i pokruszonego betonu na swoim terenie na pewno zostanie uznane za uchybienie od tego zalecenia.

Jak prawidłowo pozbyć się śmieci?

Wszystko zależy od ilości zużytych materiałów budowlanych, których chcemy się pozbyć. Jeśli jest ich niewielka ilość – do około 35 kilogramów – należy zakupić odpowiedni worek, a potem samodzielnie wywieźć go na wysypisko śmieci. Po większych remontach czy rozbiórce, a co za tym idzie, większą ilością materiałów, konieczne może okazać się zamówienie specjalnego kontenera. Po zapełnieniu go, wynajmująca firma sama zajmuje się wywozem odpadów, i to od razu po zakończeniu prac.

Kontenery na gruz lepiej zamów wcześniej

By mieć pewność, że wywóz odpadów nastąpi najszybciej, jak to możliwe, warto wcześniej umówić się z firmą. Dzięki temu, gdy nadejdzie ustalony termin, będziemy mieli gwarancję, że pracownicy pojawią się i zabiorą kontener. Cała usługa – wynajem pojemnika i wywóz – kosztuje znacznie mniej, niż wszelkie inne, nielegalne metody pozbywania się śmieci.

Zapraszamy do kontaktu

Nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania

hCaptcha