poradnik

Co dzieje się z odpadami budowlanymi?

 

Niemalże w każdym mniejszym i większym mieści, na bieżąco przeprowadzane są różnego rodzaju prace budowlane, remontowe czy rozbiórki budynków niezagospodarowanych ani zamieszkanych. Wynikiem tego typu czynności są często ogromne ilości odpadów budowlanych, które według obowiązującej ustawy, powinny być odpowiednio zutylizowane.

Co zaliczamy do odpadów budowlanych?

Pokruszone cegły, ceramika, a także beton to elementy, które nie są zaliczane do odpadów komunalnych, dlatego nie można ich umieścić w miejskich kontenerach czy śmietnikach znajdujących się w pobliżu obiektu mieszkalnego. Odpady budowlane powinny być umieszczone w odpowiednim kontenerze i odebrane przez legalną firmę, która specjalizuje się w tego typu czynnościach.

 

Do najpopularniejszych odpadów budowlanych zaliczyć można bez wątpienia gruz, którego przechowywanie i wywóz może nastręczyć wiele problemów. Dodatkowo dachówki, skute kafle, miałki tynk, rozbite pustaki, stare instalacje, pokrycia dachowe czy materiały izolacyjne. Wszystkie wymienione odpady budowlane różnią się od siebie i nie powinny być składowane razem, dlatego po zakończonych pracach remontowych, warto wynająć firmę, która odbierze i prawidłowo zutylizuje śmieci znajdujące się w kontenerze na odpady budowlane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utylizacja odpadów budowlanych

Firmy, takie jak nasza, od lat specjalizują się w świadczeniu usług, które polegają na legalnej i bezpiecznej dla środowiska utylizacji śmieci i pozostałości po remontach. Niektóre odpady budowlane są wartościowe, dlatego warto pomyśleć o ich przetworzeniu. Pochodzący z betonu i cegieł gruz może być przerobiony na kruszywo, dzięki czemu będzie ponownie wykorzystane w budownictwie. Kruszywa są bowiem stosowane w wykonywaniu drenaży, budowie dróg czy wzmacnianiu nasypów.

 

To samo dotyczy desek, belek, pokryć dachowych czy części stolarki okiennego. Większość drewnianych elementów, które zostaną poddane utylizacji, nadadzą się do produkcji płyt wiórowych czy innych materiałów drewnopochodnych. Można z nich także wykonać biomasę. Cenny jest również złom, przede wszystkim różnego rodzaju pręty, przewody elektryczne czy elementy instalacji wodno-sanitarnych.

Zapraszamy do kontaktu

Nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania

hCaptcha