poradnik

Czysty gruz budowlany - co to jest?

 

Niemalże wszystkie prace budowlano-remontowe generują potężne ilości odpadów, z którymi często właściciele nie wiedzą, jak sobie poradzić. Rozwiązaniem tego problemu jest firma taka jak nasza, która zapewnia kontener na gruz i jego wywóz w specjalnie przeznaczone do tego miejsce. By proces utylizacji odbył się prawidłowo, należy odróżnić gruz czysty od klasycznych odpadów. Czym jest i co zawiera? Przeczytaj i sprawdź!

Czym jest czysty gruz?

Nawet najmniejsza ilość odpadów poremontowych potrafi przerazić, zwłaszcza prywatnych inwestorów. Część z nich z pewnością można określić i sklasyfikować jako czysty gruz budowlany. Jest to przede wszystkim ceramika, beton, tynk, niezabrudzona ziemia lub piasek. Podział ten jest bardzo ważny, bowiem tego typu odpady mogą być ponownie wykorzystane, między innymi jako kruszywo budowlane. Należy także pamiętać, że możliwość recyklingu zmieszanych odpadów budowlanych jest nie tylko ograniczona, ale i bardzo kosztowna. Za niestosowanie się do odpowiednich wymogów grożą wysokie kary pieniężne.

Ponadto do czystego gruzu zaliczyć można także odpady ceglane i betonowe, mieszaniny obydwu wspomnianych wcześniej tworzyw, a także kamienie. Czysty gruz pochodzący z cegieł najczęściej stosowany jest ponownie jako podsypka pod posadzki, tarasy lub różnego rodzaju powierzchnie betonowe. Ponadto może służyć jako podkład na kortach tenisowych i innych nawierzchniach sportowych.

 

Posiadają wiedzę na temat klasyfikacji odpadów budowlanych, najlepiej zamówić specjalistyczne kontenery na gruz, takie jak posiada nasza firma. Dysponujemy pojemnikami o różnej wielkości i pojemności. Podstawiamy je pod wskazane przez Klienta miejsce, np. na plac budowy i wszędzie tam, gdzie generowane są spore ilości odpadów budowlanych czy poremontowych. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.

 

Czysty gruz – z czym go nie mieszać?

Jak sama nazwa wskazuje, czysty gruz budowlany powinien być niezanieczyszczony przez inne odpady, które mogłyby go zdeklasyfikować. W jego skład absolutnie nie powinny wchodzić żadne produkty z PCV, plastiku, szkła, metali ani drewna. Ponadto nie wolno czystego gruzu mieszać z resztkami po jakichkolwiek środkach chemicznych czy ze styropianem. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia segregacja poszczególnych surowców. Dysponując wymienionymi odpadami, podczas zamawiania kontenera na gruz należy je odkreślić jako zanieczyszczone. Wiązać się to może z niego wyższym kosztem, jednak będą mieli Państwo pewność, że odpady zostały zutylizowane we właściwy i zgodny z przepisami sposób.

Zapraszamy do kontaktu

Nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie pytania

hCaptcha